Stevenage Sporting Futures - Sports Awards 2017-2018

SSFT Sports Awards 2017/2018

The second SSFT Sports awards were held on Tuesday 26th June at The Nobel School to celebrate the successes of students, teachers, volunteers and sports teams.  The nominations were made by members of school staff and were judged by SSFT and members of the executive board.  Some categories linked to the Hertfordshire Sports Partnership (HSP) end of year awards and the winners from the SSFT awards for these or similar categories will automatically be nominated at the appropriate time for Stevenage.

A massive thank you to our main sponsors for the evening IWL Contractors LTD and our other sponsors; Bedwell Rangers FC, Starlets FC, Sporting Futures Training and Stevenage FC Foundation, it would not have been possible without their support. If you are interested in sponsoring an award next year please contact rossgoodship@stevenagesportingfutures.co.uk

The evening was hosted by local celebrity Jay Drackford and attended by the Mayor, Stevenage FC manager Dino Maamria and many other VIP guests.

It was a fantastic evening and preparations have already started for next academic year, we hope to see as many of you there as possible.

Winners (W) and Highly Commended (HC):

Primary School of the Year – Sponsored by Stevenage FC Foundation:

W: St Ippolyts

HC: Round Diamond & Roebuck Academy

Secondary School of the Year: 

W: The Thomas Alleyne Academy 

Primary Team of the Year – Sponsored by Starlets FC:

W: Ashtree Netball Team

HC: Codicote Boys Sportshall Athletics Team & Featherstone Wood X-Country Team

Secondary Team of the Year:

W: Barnwell Girls Rowers U14

HC: John Henry Newman Girls Futsal U13 & The Thomas Alleyne Academy Year 10 Boys

Sports Co-Ordinator of the Year:

W: Michelle Woolley 

HC: Anne Wellings & Shaun Downie

Young Sports Achiever of the Year KS1 + KS2:

W: Jacob

HC: Lilliana & Lois

Young Sports Achiever of the Year KS3 + 4 (Presented by Stevenage FC Manager – Dino Maamria):

W: Tom 

HC: Daniel & Joshua

Couldn’t do sport without… (Presented by the Mayor of Stevenage):

W: Jade Clark – Letchmore Infants

HC: Dave Roberts – Bedwell & Sandra Reed – St Nicholas

Contribution to Disability Sport – Sponsored by Bedwell Rangers FC:

W: Ellie Andrews

HC: Faye Lahiffe

Young Leader Award KS2 – Sponsored by Sporting Futures Training:

W: Sophia

HC: St Nicholas Leaders

Young Leader Award KS3 + 4 – Sponsored by Sporting Futures Training:

W: Jamie

HC: Lottie & Tyler

Apprentice of the Year – Sponsored by Sporting Futures Training:

W: Luke Wilkinson & Mel Doran

HC: Lauren Morgan & Charlie Barrow

Stevenage Sports Ambassador Crew of the Year:

W: Graveley

HC: Ashtree & Round Diamond

SSFT Award:

W: Larwood

HC: Woolenwick Infants

Primary School Games Award:

W: Codicote

HC: Longmeadow

Secondary School Games Award:

W: Barclay

HC: Marriotts

School Games Value Award (Presented by DiPPs):

W: Bedwell

HC: Peartree Spring